Pielęgnacja i renowacja podłóg

PIELĘGNACJA PODŁOGI OLEJOWANEJ

Parkiety czy deski olejowane nadają wnętrzom szczególnego i naturalnego klimatu. Aby długo cieszyć się pięknem olejowanej podłogi należy ją od samego początku prawidłowo i również systematcznie pielęgnować. Podłoga ta staje się bowiem z biegiem czasu mniej podatna na zuzycie, gdyż zabiegi pielęgnacyjne zwiększają jej odporność na zabrudzenia, zapewniają dodatkową ochronę i zdecydowanie wydłużają jej żywotność.

Podłogę fabrycznie olejowaną po ułożeniu i odkurzeniu należy dokładnie umyć intensywnym zmywaczem, a następnie nałożyć warstwę oleju pielęgnacyjno - konserwującego w celu zabezpieczenia podłogi olejowanej oraz zamknięcia niewidocznych gołym okiem mikroszczelin powstałych po montażu parkietu lub deski pomiędzy poszczególnymi elementami podłogi.

Codzienna pielęgnacja podłóg olejowanych polega na ich odkurzaniu lub zamiataniu oraz w razie potrzeby przemywaniu na mokro mydłem do podłóg olejowanych. Mydło nie tylko zmywa, ale również wytwarza na podłodze odnawialną warstwę ochronną, która dodatkowo chroni podłogę drewnianą przed zabrudzeniami. Jeżeli podłoga olejowana jest silnie zabrudzona to należy ją gruntownie przemyć intensywnym zmywaczem, a następnie dodatkowo mydłem do podłóg olejowanych, które odtworzy warstwę ochronną.

W przypadku podłogi olejowanej mamy możliwości usunięcia punktowo/miejscowo uporczywej plamy czy zabrudzenia. Usuwa się, je intensywnym zmywaczem lub odplamiaczem i następnie nakłada się olej pielęgnacyjny. Jeśli jednak plama okaże się zbyt trudna do usunięcia, wówczas zabrudzone miejsce należy przeszlifować papierem ściernym oraz ponownie zaolejować ją olejem do podłóg surowych. Ostatecznie należy wypolerować podłogę do sucha aż do uzyskania jednolitej powłoki.

 

Ważne! Oleju nie pozostawiać na podłodze w postaci rozlanej warstwy.

 

PIELĘGNACJA PODŁOGI LAKIEROWANEJ

Spośród czynników wpływających na opóźnienie efektów zużycia podłogi drewnianej lakierowanej najistotniejszymi są przestrzeganie zasad prawidłowego użytkowania podłogi a także częstotliwości oraz sposób jej pielęgnacji. W celu utrzymania podłogi lakierowanej jak najdłużej w nienagannym stanie zaleca się:

- konserwacją początkową-polega na przemyciu podłogi intensywnym zmywaczem w celu usunięcia wszelkich zabrudzeń oraz nałożeniu odpowiedniego środka pielęgncyjnego na zamontowaną podłogę, przede wszystkim w celu zabezpieczenia podłogi lakierowanej przed lekkimi uszkodzeniami oraz zamknięcia niewidocznych gołym okiem mikorszczelin pomiędzy poszczególnymi elementami podłogi, powstałych po montażu parkietu lub deski,

- konserwację gruntowną(renowację podłogi), której istotą jest usunięcie powłoki pielęgnacyjej, najczęściej jej zeszlifowanie i nałożenie nowej warstwy lakieru oraz zabezpieczenia jej zgodnie z zasadami konserwacji początkowej,

- bieżącą pielęgnację podłogi, która na polega na systematycznym usuwaniu z podłogi kurzu i piasku. Utrzymanie bieżącej czystości polega na usuwaniu zanieczyszczeń przez zamiatanie, odkurzanie oraz przecieranie podłogi wilgotną szmatką. Nie zaleca się natomiast stosowania do przecierania podłogi mokrych mopów. W zależności od stopnia eksploatacji podłogi lakierowanej, należy przemywać ją w razie potrzeby intensywnym zmywaczem i nakładać środek do pielęgnacji podłóg lakierowanych.

 

Należy pamięać, że nawet najtwardsza powłoka lakieru ma swoją żywotność i nie jest w stanie zabezpieczyć podłogi przed intensywynym użytkowaniem. Niezbędne zatem jest systematyczne stosowanie środków pielęgnacyjnych, które nie tylko odświeżają podłogę, lecz także utworzą powłokę zabezpieczającą.